Domeny – rodzaje domen

Główny podział domen to grupa domen globalnych (.com) i grupa domen narodowych (.pl, .uk, .de). Jednak w rzeczywistości domeny często łączą w sobie cechy obu grup (zakończenia typu: com.pl), a różnorodność domen jest bardzo rozbudowana.

Rodzaje domen internetowych można rozpatrywać pod względem przeznaczenia, albo też ze względu na specyfikę samej nazwy. Najogólniej można rozróżnić domeny nazw własnych, domeny generyczne, domeny skrótowe, domeny krótkie, numeryczne, okolicznościowe.

Domeny generyczne zawierają w sobie słowo kluczowe, rzeczownik, który od razu wskazuje na zawartość strony www. Dziś trudno znaleźć jeszcze nie zajętą domenę generyczną – chyba, że poszukamy takiej na rynku wtórnym domen.

Domeny okolicznościowe nawiązują do wydarzeń kulturowych i dużych imprez. Kiedy już wydarzenie to staje się historią, dla właściciela domeny przestaje ona być atrakcyjna. Wtedy można ją od niego odkupić i wykorzystać do własnych celów.

Istnieją też tzw. domeny organizacyjne najwyższego poziomu. Są to rozszerzenia nazwy, które pozwalają przyporządkować stronę www do danej grupy organizacji, np. com – to organizacje handlowe; edu – instytucje edukacyjne, a przede wszystkim uniwersytety; mil – organizacje militarne; org – inne organizacje nie mieszczące się w pozostałych kategoriach. Oczywiście przytoczone przykłady to tylko niektóre domeny organizacyjne najwyższego poziomu.

Wśród domen z grupy domen narodowych rozróżniamy także podgrupę – domeny regionalne. Domeny te zawierają w nazwie albo dany region państwa, albo też przed końcówką .pl pojawia się nazwa własna, konkretne miasto polskie. Domeny te są wciąż nie doceniane. Korzystają z nich głównie organizacje miejskie, firmy turystyczne, albo też firmy usługowe, których działalność ogranicza się do danego regionu.

Nazwa domeny składać się może z liter alfabetu łacińskiego, cyfr i znaku “-”, który jednak nie może występować ani na początku, ani na końcu nazwy. Maksymalna liczna znaków domeny to 63, ale w cenie są domeny krótkie i łatwe do zapamiętania.

Posiadanie dobrej domeny jest bardzo ważne, bo pomaga pozyskiwać klientów i kierować Internautow na adres naszego serwisu www. Najbardziej pożądane domeny – z zakończeniem .com lub .pl w większości są już zajęte. Jeśli nie posiadamy funduszy, by odkupić domenę od obecnego właściciela, albo nie interesuje nas domena z drugiej ręki, możemy szukać wolnej domeny z inną końcówką, np. .com.pl, .net.pl, .org.

Jeśli pożądana przez nas nazwa jest już zajęta, warto spróbować zmodyfikować nazwę przez połączenie słów, dookreślenie słowa kluczowego, lub zastąpienie go synonimem. Można też spróbować rozdzielić poszczególne wyrazy znakiem “-”.

Istnieją różne rodzaje domen, dlatego też same nazwy są bardzo zróżnicowane. Najwięcej jest nazw pospolitych, zwanych także rodzajowymi. Taka nazwa określa klasę istot, przedmiotów, czynności lub stanów. Jednak coraz popularniejsze stają się nazwy własne. Nazwy własne powinny wybierać firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, rozpoznawalne, o wieloletniej tradycji.

Analizując budowę nazwy domeny, możemy dostrzec nazwę domeny pierwszego rzędu (np. pl), przed nią znajduje się nazwa domeny drugiego rzędu, a przed nią może się znaleźć nazwa subdomeny. Wszystkie nazwy oddzielone są od siebie kropkami.

Wybierając domenę trzeba się bardzo dobrze zastanowić nad jej nazwą. Rozważmy m.in. to, czy adres www będzie się pojawiać w komunikatach głosowych (reklama radiowa, rozmowa telefoniczna) – bo jeśli tak, to nazwa musi być łatwa do wymówienia.

Rola jaką pełni domena internetowa jest rolą bardzo ważną. Aby jednak zrozumieć jej istotę, należy odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest domena ? W potocznym rozumieniu domenę traktujemy jako adres strony internetowej.

W dzisiejszych czasach każda szanująca się firma posiada własną stronę www. Internet jest obecnie najpotężniejszą bronią do walki z konkurencją. To właśnie za pośrednictwem sieci możemy zapoznać ludzi z naszą działalnością i zdobyć nowych klientów. Jak jednak przebić się przez gąszcz innych firm, oferujących podobne do naszych towary lub usługi ? Tu właśnie decydującą rolę odgrywa domena internetowa.

Wyszczególnić można kilka grup domen, w zależności od zasięgu działalności przedsiębiorstwa, przeznaczenia domeny, czy też ze względu na specyfikę samej domeny. Niezależnie jednak od tego, z której grupy domenę wybierzemy, bardzo ważne jest, aby nazwa zawarta w domenie odpowiadała tematyce serwisu, który zamierzamy utworzyć, albo aby wiązała się w jakiś sposób z nazwą naszej firmy lub z obszarem naszej działalności.

Wybór trafnej domeny jest bardzo ważnym etapem przy kreowaniu wizerunku firmy w Internecie. Domena musi sprawić, że w umysłach odbiorców zaistnieje świadomość marki. Dobra domena to taka, której nazwę łatwo zapamiętać, która od razu sugeruje branżę, w obrębie której działamy.

Wciąż rosnąca popularność Internetu i chęć zaistnienia w sieci sprawia, że najlepsze domeny już dawno są zajęte. Firmom wkraczającym dopiero w wirtualny świat często pozostają jedynie gorsze nazwy domen, albo mniej popularne rozszerzenia.

Na szczęście, swój rozkwit przeżywa rynek wtórny, który umożliwia zdobycie bardzo atrakcyjnej domeny z drugiej ręki. Domeny posiadające swoją historię mają wiele zalet i warto zastanowić się nad ich wykupieniem.

Kiedy już wybierzemy idealną dla nas domenę internetową, należy ją zarejestrować. I tu spotyka nas miła niespodzianka, gdyż rejestracja domeny internetowej jest niezwykle prosta i zazwyczaj przebiega szybko i sprawnie.

źródło: domena.internetowa.net.pl