Jak rozpoznać boreliozę? Objawy boreliozy

Jak rozpoznać boreliozę? Objawy boreliozy

W ciągu od dwóch tygodni do kilku miesięcy od ukąszenia przez kleszcza pojawiają się objawy wtórne. Najczęściej jest to zapalenie stawów, zaburzenia kardiologiczne i neurologiczne. Jest to sygnał, że osoba ukąszona powinna natychmiast wykonać test, który stwierdzi, jaką chorobą zaraził kleszcz. Należy pamiętać, że borelioza to tylko jedna z chorób odkleszczowych…

Borelioza leczenie – lekarz dr Piotr Kurkiewicz

U części chorych w ciągu kilku dni lub tygodni po ukąszeniu kleszcza mogą wystąpić objawy pseudogrypowe. W najgorszej sytuacji są ci, którzy nie zauważyli ukąszenia kleszcza i nie zaobserwowali charakterystycznego rumienia. Pierwsze objawy pseudogrypowe mogą wówczas zostać mylnie zinterpretowane jako niewinna infekcja wirusowa. Następne, pojawiające się i narastające później, bywają interpretowane jako symptomy innych chorób.
Ukąszenie kleszcza może pozostać niezauważone, gdyż nie wszyscy mają zwyczaj przeglądać całe ciało, nawet po pobycie w terenie, gdzie kleszczy jest dużo. Kleszcz może więc pozostać ukryty w fałdach skórnych lub innych trudno dostępnych i słabo widocznych miejscach.

więcej informacji o boreliozie na:

Objawy boreliozy – jak rozpoznać