Wygasanie domen, odnawianie i transfer domen

Polska – domeny PL
Wygasanie domeny: Domenę odnawiamy najwcześniej na 30 dni przed data wygaśnięcia. W przypadku nieodnowienia można dokonać reaktywacji w ciągu 15 dni, po tym czasie domena wraca do puli domen wolnych.

Transfer: Rozróżniane są 2 typy transferów domen:
– Transfer z NASK do partnera NASK z użyciem wew. systemu Partnera

– Transfer pomiędzy Partnerami NASK: Do transferu domeny wymagany jest kod Authinfo, który należy uzyskać od obecnego operatora domeny. Kod ten przekazywany jest do nowego operatora w celu zainicjowania transferu. Zatwierdzenie transferu (do 5 dni od chwili zainicjowania) odbywa się poprzez klikniecie na link zawarty w mailu wysyłanym na adres obecnego Abonenta domeny. Mail ten wysyłany jest z adresu automat@dns.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Od 1 stycznia 2010 NASK wprowadził pewne zmiany w funkcjonowaniu systemu Registry. W krótkim zarysie zmiany te obejmują:

1. Reaktywacja domeny internetowej z rejestru .pl – w momencie przejścia domeny w status blocked (15 dniowy okres po zakończeniu okresu rozliczeniowego) odnowienie domeny będzie polegało na wykonaniu operacji REAKTYWACJI . Odnowienie domeny ze statusu blocked będzie możliwe tylko na 1 rok!. Od stycznia 2010 roku operacja reaktywacji będzie dodatkowo płatna.
2. Nie można transferować domeny w stanie REGISTERED z NASK do innego Operatora w okresie 6 dni przed końcem jej okresu rozliczeniowego.
3. Czas blokady inicjowania transferu domeny od momentu rejestracji lub transferu został zredukowany z 21 dni do 5 dni.

Świat – Domeny globalne (gTLD)
Należą do puli domen funkcjonalnych, które nie są przypisane do konkretnego kraju, czy regionu.

Com – korporacyjne

Wygasanie domeny: Domena .com wygasa przez 65 dni, okres ten podzielony jest na 2 etapy.

– przez pierwsze 30 dni od daty wygaśnięcia możliwe jest odnowienie domeny w normalnej cenie,

– 31 – 60 dni, kiedy to domena jest w stanie „Redemption Period Restorable”. W tym czasie można dokonać reaktywacji domeny, należy skontaktować się z Partnerem w celu wykonania tej operacji.

Transfer: Transferowane są tylko aktywne domeny, procedurę należy rozpocząć co najmniej na 10 dni przed datą wygaśnięcia domeny, jednak nie szybciej niż 60 dni od ostatniego odnowienia, transferu czy rejestracji domeny. Do transferu niezbędny jest Authcode (odpowiednik Authinfo dla domen PL), obecny operator powinien umożliwić transfer domeny poprzez ustawienie odpowiedniego statusu.

Podczas transferu domena jest odnawiana na rok (lub dłuższy okres, jednak nie więcej niż 9 lat), który to okres jest doliczany do obecnego okresu abonamentowego. Transfer domeny trwa ok. 5 dni, w tym czasie na adres obecnego właściciela domeny przesyłany jest e-mail z linkiem zatwierdzającym transfer.

Net – agencje internetowe

jak wyżej

Org – organizacje (non-profit)

jak wyżej

Biz – biznesowe

jak wyżej

Info – informacyjne

Wygasanie domeny: Domena .com wygasa przez 45 dni, okres ten podzielony jest na 2 etapy.

– przez pierwsze 15 dni od daty wygaśnięcia możliwe jest odnowienie domeny w normalnej cenie,

– 16 – 30 dni, kiedy to domena jest w stanie „Redemption Period Restorable”. W tym czasie można dokonać reaktywacji domeny, należy skontaktować się z Partnerem w celu wykonania tej operacji.

JOBS – praca

Wygasanie domeny: Domena .jobs wygasa przez 44 dni

Transfer: Na chwilę obecną transfer tego TLD nie jest możliwy.

MOBI – telefony komórkowe

Wygasanie domeny: Domena .mobi wygasa przez 30 dni.

Transfer: Transferowane są tylko aktywne domeny; procedurę należy rozpocząć co najmniej na 10 dni przed datą wygaśnięcia domeny, jednak nie szybciej niż 60 dni od ostatniego odnowienia, transferu, czy rejestracji domeny. Do transferu niezbędny jest Authcode (odpowiednik Authinfo dla domen PL), obecny operator powinien umożliwić transfer domeny poprzez ustawienie odpowiedniego statusu.

Podczas transferu domena jest odnawiana na rok (lub dłuższy okres, jednak nie więcej niż 9 lat), który to okres jest doliczany do obecnego okresu abonamentowego. Transfer domeny trwa ok. 5 dni, w tym czasie na adres obecnego właściciela domeny przesyłany jest e-mail z linkiem zatwierdzającym transfer.

TEL – dane kontaktowe

Istotne cechy: Domena .tel należy do puli domen globalnych. Dzięki rozszerzeniu .tel można w Internecie gromadzić, aktualizować oraz publikować dane kontaktowe firm oraz osób prywatnych. Osoba, która zarejestruje domenę otrzymuje dostępy do platformy zarządzania danymi kontaktowymi.

Psycholog Kraków

Krakowska Terapia to zespół wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów udzielających pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej, seksuologicznej i diagnostycznej. Pomagamy naszym Klientom w znalezieniu rozwiązań w trudnych sytuacjach życiowych, oferując ze swojej strony wsparcie, wiedzę i doświadczenie. Pomagamy odzyskać równowagę, spokój, poczucie własnej wartości oraz satysfakcję z życia. Prowadzimy terapię indywidualną, terapię par, rodzinną, seksuologiczną, konsultacje psychiatryczne. Masz pytanie? Chcesz umówić się na wizytę? Tel. 888 892 784, 502 460 605.  Specjalistyczne Gabinety Psychoterapii i Rozwoju, ul. Zbrojów 2/3, 30-042 Kraków.

 

Europa – domeny EU
Wygasanie domeny: Domenę można odnowić na 30 dni przed wygaśnięciem. W przypadku nie odnowienia domeny, przechodzi ona w 40 dniowy okres kwarantanny (należy wykonać reaktywację domeny). Koszt reaktywacji jest różny od kosztu odnowienia – szczegóły w cenniku.

Transfer: Istnieją 3 sposoby transferu domeny EU

– z użyciem Authinfo. Na chwilę obecną ten model transferu NIE jest wspierany.

– za pomocą faksów transferowych – dostępnych na stronach EURid lub u nowego operatora domeny.

– inicjując transfer poprzez wew. system Partnera.

WAŻNE: Zgodnie z polityką EURid (rejestru domen .eu) operacje takie jak transfer i zmiana abonenta domeny są płatne.

źródło: dja.pl

Podobne wpisy